Víkend

14/8/2015

Tak tu máme zase víkend. Aspoň dva dny nemusim vstávat ve 4 a motat si vlasy do drdolu. Podlaha v celým bytě je posetá černýma vlasama, převážně teda mojí spolubydlící, ty asijský dráty jsou vidět všude, protože neustálý motání a rozmotávání jim dává zabrat. Zároveň je tady hodně chlorovaná voda, protože Dubai nemá vlastní zásobu pitné vody a musí všechno filtrovat, takže je to plný chemikálií. Nedoporučuje se tedy pít vodu z kohoutku, možná po převaření i když i po tom to může způsobit určité nepříjemnosti. Spousta holek si kupuje filtr na sprchovpou hlavici, protože všem začaly vlasy padat a lámat se. :(

 

No nicméně víkend! Ale studijní :(. Včerejškem nám skončily návštěvy simulátoru A380, takže jsme odevzdali slušivé bílé overálky, ve kterých jsme tam museli chodit. Od neděle až do čtvrtka nás pak čekají teoretické zkoušky = testy. Takže víkend je zasvěcen šrocení. Všechno byo defakto řečeno během hodin, ale informací je mnoho a proto je třeba si to zafixovat. V neděli nás čeká General Safety - čili bezpečnost, která se týká obou typů letadel. Jde o věci jako kontrola dveří a výbavy před letem, kontrola automatických hasicích přístrojů na záchodech, našich záchranných vest, funkčnosti interphonu, našeho sedadla (kterému se říká jumpseat) a milionu dalších věcí, což se musí stihnout než do letadla vlezou pasažéři. Do GS patří i jak se zachovat při turbulencích, dekompresi, plánovaných i neplánovaných nouzových přístáních, hasení ohně, jak zajistit pasažéry s hendikepem...a tak. Je to velice zásadní číst kurzu, protože bezpečnosti na palubě je nejdůležitejší a EK si na tom zakládají. Proto jsou zřejmě nejbezpečnější aerolinkou současnosti. Posádka nemůže být nikdy připravená úplně na všechno, ale trénink pokrývá tolik scénářů...Včera nás třeba po dvou  strčili do "metal room" - kovové makety části letadla. Vypadalo to jako kovový elektrický křesla, nad nima kovový úložný prostory na kufry, kovový kuchyňka a záchod v letadle :) Náhodně někde zapnuli ohýnek a my jsme se museli přiblížit a podle správného postupu ho zlikvidovat. Takže ne zařvat na celý letadlo "hooříí!", to by cestující asi neocenili :).

 

 

Velkou částí GS jsou nouzová přístání. Ty se nejčastěji dějí, když se něco pokazí během taxi = pohyb letadla k ranveji, vzletu a příletu. Statisticky 90% všech leteckých nehod v dějinách se stalo během těchto tří částí letu! Takže až se příště budete v ledatle ksichtit, že po vás posádka chce zapnout ty pásy a nesmíte jít na záchod "Proč nesmim? Ještě jedem po letišti", a musíte otevřít roletku a sedadlo dát do vzpřímené polohy - tak si vzpomeňte, že to je kvůli vám všem. Když do motoru vletí pták a musí se ihned přístát a evakuovat, tak aspoň nezakopnete o tašku co se válí v uličce nebo vám v cestě nebude překážet sklopená sedačka.

A když už jsme u toho poučování :) Jediné nouzové přístání na vodě, které skončilo s 0 obětmi a zraněními, se stalo v roce 2009 v New Yorku, kdy při vzletu do motoru vletělo hejno ptáků a letadlo ztratilo motory na obou stranách. Kapitán letu se rozhodl, že není čas doletět na nejbližší letiště a prostě přistál na řece Hudson. Celá akce - 2 minuty. Koukněte na animaci tu! https://www.youtube.com/watch?v=imDFSnklB0k

Je tam slyšet i radiová konverzace, kapitán byl husťák, ani kapka paniky. "We're gonna be in the Hudson." A já jsem za šprta, protože jsem ten případ už znala.

 

V případě zájmu zazásobím i katastrofičtějším příběhem! :) Pro zajímavost zatím jen uvedu, že Emirates v únoru 2016 začnou denně lítat nejdelší pravidelnou linku v histórii: Dubai - Panama. Přes 17 hodin! Bude to A380, takže je tu jistá pravděpodobnost, že bych se tam mohla mrknout.

 

Mimochodem bojuju s blogem, protože se mi ihned pod článkem nezobrazuje box na komentáře. On tam totiž je, ale musí se sjet hooodně dolu po stránce.

A já jse jdu učit a do kraje mléka a strdí přeju dobrou chuť.

 

 

Please reload

Kdo jsem

PRG -> DXB -> HOME

She was there and there but she knows where the best place is.

FOLLOW ME:
  • Facebook Vintage Stamp
  • Instagram Vintage Stamp
KDE JE EVA ?
Poslední zprávy:

May 15, 2017

April 25, 2017

December 11, 2016

November 14, 2016

September 13, 2016

August 20, 2016

August 2, 2016

Please reload

Hledat podle tagů: